Kredyt we frankach opłacalny?

kredyt w obcej walucieDobry moment na kredyt walutowy – kurs złotego jest wysoki, dlatego najlepiej zaciągnąć kredyt we frankach. W związku z problemami europejskiej waluty, do momentu ich rozwiązania notowania szwajcarskiej waluty powinny spaść o ok. 14,5%.

Do trzeciego kwartału 2008 roku zdecydowaną większość nowo udzielanych kredytów hipotecznych (ok.78%) było właśnie kredytami we frankach. Dzisiaj udziela ich zaledwie osiem banków, z czego cztery, jeśli kredytobiorca posiada niski wkład własny (mniej niż 10%). Obecny udział w udzielanych kredytach to niespełna 5,4% (w trzecim kwartale 2010 roku). Najczęściej udzielnym kredytem walutowym jest kredyt w euro, udzielnych 22% kredytów hipotecznych.

Dlaczego kredyt w euro?

Zaletami kredytów hipotecznych w euro są przede wszystkim niższe marże niż przy kredytach we frankach, większa dostępność, zbliżające się wejście do strefy euro, a także przewidywane umocnienie się złotego.

Jeśli chodzi o różnice kursowe większe zyski uzyskamy przy kredycie w chr. Bezpieczniejsze warunki w warunkach kryzysowych zapewniają również franki. W obecnej sytuacji również kurs franka w porównaniu do euro szybko wzrósł.

Zadłużenie

Osoby mające kredyt we frankach będą miały mniejsze zadłużenie niż Ci posiadający kredyt w euro. Kredyt w wartości 300 tys. zł., jeśli frank się umocni o 14,5% zmniejszy się o ok. 42 tys. zł, czyli rata spadnie nawet o 220zł.

Frank może spaść?

Obecnie frank jest przewartościowany o 66% w stosunku do dolara, natomiast euro tylko o 16%. Polski złoty jest przewartościowany w stosunku do dolara o 30%, by zniwelować te różnice kurs CHF/PLN musiałby spaść do poziomi 1,33%

Więcej o kredycie hipotecznym we frankach >>

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Kredyt hipoteczny i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.