Kredyt hipoteczny a rozwód – co robić?

kredyt hipoteczny a zdolność kredytowaWspólne życie to wspólne wydatki i często razem zaciągane kredyty. Problem pojawia się wówczas, gdy małżeństwo chce się rozwieść, co wówczas robić ze wspólnym majątkiem i zobowiązaniami?

W 2010 roku liczba rozwodów przekroczyła pułap 61 tys. W porównaniu z innymi krajami europejskimi ten odsetek jest i tak niski. W ostatnich latach liczba rozwodów zdecydowanie wzrosła. Jeszcze w 2000 roku rozwodów było ok. 42,8 tys.

W momencie rozwodu nie obowiązuje już wspólnota majątkowa, dlatego konieczne jest podjęcie decyzji o podziale wspólnego mieszkania.

Kredyt hipoteczny – podział po rozwodzie

Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny nawet po rozwodzie oboje kredytobiorcy są za niego odpowiedzialni, nawet gdy tylko jeden z małżonków będzie w nim mieszkał. W takim wypadku najczęściej jeden z małżonków decyduje się na samodzielne spłacanie kredytu i wykupienie części mieszkania należącej do drugiego kredytobiorcy.

Małżonek będzie musiał zapłacić zaległą sumę byłemu partnerowi, w przeciwnym razie można domagać się wszczęcia postępowania sądowego.

Zaciągnięte wspólnie zobowiązania nie zmieniają podstawy prawnej, dlatego bank ma prawo dochodzić roszczeń wobec każdego ze współmałżonków.

Gdy zobowiązanie nie będzie spłacane historia kredytowa w BIK może uniemożliwić zaciągnięcie kolejnych zobowiązań partnerowi.

Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej by małżonek pozostający w mieszkaniu przeniósł cały kredyt na siebie. Bank może się jednak na to nie zgodzić, gdy stwierdzi, że nie posiada on zdolności kredytowej.

Ustalenie własności mieszkania również nie jest takie proste. W tym przypadku druga osoba, mimo iż mieszka gdzie indziej i nie spłaca już kredytu za mieszkanie będzie musiała wyrazić zgodę na obciążenie nieruchomości hipoteką.

Gdy zdolność kredytowa jednego ze współmałżonków okaże się niewystarczająca konieczne będzie przystąpienie dodatkowego kredytobiorcy, by podnieść zdolność kredytową bądź przenieść kredyt do innego banku.

Jeśli małżeństwo korzystało z Rodziny na swoim wówczas straci możliwość dalszych korzystania z dopłat do kredytu, a zobowiązanie stanie się standardowym kredytem hipotecznym.

Czytaj więcej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kredyt hipoteczny, Rodzina na swoim, Zdolność kredytowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.